20th  International Symposium on Space Flight Dynamics

Annapolis, Maryland, USA, 24-28 September, 2007

The 20th  ISSFD was organized by NASA/GSFC (Goddard Space Flight Center).






Tuesday (9/25)

Wednesday (9/26)

(Main Auditorium)

Wednesday (9/26)

(Jonas Green Room)

Thursday (9/27)




Continental Breakfast in Atrium (7:00 – 9:00)







Greetings (9:00)

Session 1:

Navigation Techniques

Session 5:

Constellation & Formation Flying I

Session 9:

Guidance & Control II

Session 10:

Space Environment

Session 17:

Orbit Methods

Session 21:

Planetary & Solar Missions II


Morning Break (10:10 – 10:30)





Session 2: Guidance & Control I

Session 6:

Mission Operations

Session 11:

Orbit Control I

Session 12:

Attitude Determination

Session 18:

Orbit Control II

Session 22:

Constellation & Formation Flying III


Lunch Break (11:50 – 13:30)






Session 3:

Mars Missions

Session 7:

GPS Navigation

Session 13:

Constellation & Formation Flying II

Session 14:

Simulation Tools & Methods

Session 19:

Lunar Missions

Session 23:

Low-Thrust Orbit Control


Afternoon Break (15:10 – 15:30)







Session 4:

Orbit Determination



Session 8:

Planetary & Solar Missions I

Session 15:

Guidance & Control III

Session 16:

Mission Analysis & Design

Session 20:

Libration Point Missions



Reception Cruise




Symposium Dinner





Monday, September 24, Morning Sessions

Monday, Sept. 24, 9:00 AM – 9:10 AM

Greetings from Symposium Chairperson, Tom Stengle (NASA/GSFC)


Session 1 - Visual Navigation

Monday, Sept. 24, 9:10 AM – 10:10 AM

James L. Carr (Carr Astronautics)

Measuring Image Navigation and Registration Performance at the 3-Sigma Level Using Platinum Quality Landmarks

Pier Luigi Righetti (EUMETSAT)

Flight Dynamics Performances of the MetOp A Satellite During the First Months of Operations

Roberto Alonso (Comisión Nacional de Actividades Espaciales (CoNAE))

Visual Navigation - SARE Mission


Session 2 - Guidance & Control I

Monday, Sept. 24, 10:30 AM – 11:50 AM


Melissa F. Vess (NASA/GSFC)

Determining a Method of Enabling and Disabling the Integral Torque in the SDO Science and Inertial Mode Controllers

Scott Starin (NASA/GSFC)

Guaranteeing Pointing Performance of the SDO Sun-Pointing Controllers in Light of Nonlinear Effects

Paul A. C. Mason (NASA/GSFC)

SDO Delta H Mode Design and Analysis

Phil Calhoun (NASA/GSFC)

Observing Mode Attitude Controller for the Lunar Reconnaissance Orbiter


Monday, September 24, Afternoon Sessions

Session 3 - Mars Missions

Monday, Sept. 24, 1:30 PM – 3:10 PM

Fernando Abilleira (JPL)

Broken-Plane Maneuver Applications for Earth to Mars Trajectories

Juan L. Cano (DEIMOS Space)

ExoMars Mission Analysis and Design - Launch, Cruise and Arrival Analyses

Stacia Long (JPL)

Mars Reconnaissance Orbiter Aerobraking Daily Operations and Collision Avoidance

Tung-Han You (JPL)

Mars Reconnaissance Orbiter Interplanetary Navigation

Victor Stepanyants (Russian Academy of Science/KIAM)

Motion Parameters Determination of the SC and Phobos in the Project Phobos-Grunt


Session 4 - Orbit Determination

Monday, Sept. 24, 3:30 PM – 4:50 PM

Francisco M. Martínez Fadrique (GMV)

GRAS NRT Precise Orbit Determination: Operational Experience

Kyle T. Alfriend (Texas A&M University)

Orbit Determination of LEO Satellites For A Single Pass Through a Radar: Comparison of Methods

Yossi Elisha (Israel Aerospace Industries)

Orbit Determination System for Low Earth Orbit Satellites

Ryo Nakamura (JAXA)

Precise Orbit Determination For ALOS


Tuesday, September 25, Morning Sessions

Session 5 - Constellation & Formation Flying I

Tuesday, Sept. 25, 8:30 AM – 10:10 AM

Philippe Cayeux (Astrium Satellites)

Anti-Collision Design And Performance Of The FFIORD Formation Flying Experiment On-Board Prisma Mission

Jean-Claude Berges (CNES)

CNES Approaching Guidance Experiment Within FFIORD Onboard PRISMA Mission

Michael Volle (a.i. solutions)

Maneuver Recovery Analysis for the Magnetospheric Multiscale Mission

Philippe Gamet (CNES)

SIMBOL-X: A Formation Flying Mission on HEO for Exploring the Universe

Jean-Sébastien Ardaens (DLR/GSOC)

Spaceborne Autonomous and Ground Based Relative Orbit Control for the TerraSAR-X/TanDEM-X Formation


Session 6 – Mission Operations

Tuesday, Sept. 25, 10:30 AM – 11:50 AM

Ralph Kahle (DLR/GSOC)

First In-orbit Experience of TerraSAR-X Flight Dynamics Operations

Scott Heatwole (NASA/WFF)

FUSE Mission Planning Using the Strategic Objective Valuation and Attainability Algorithm

Richard R. Harman (NASA/GSFC)

Space Technology (ST)-5 Post-Launch Ground Attitude Estimation Experience

John Van Eepoel (NASA/GSFC)

Standardizing Navigation Data: A Status Update


Tuesday, September 25, Afternoon Sessions

Session 7 - GPS Navigation

Tuesday, Sept. 25, 1:30 PM – 3:10 PM

Toshinori Ikenaga (JAXA)

A Study into the Method of Precise Orbit Determination of a HEO Orbiter by GPS and Accelerometer

Roberto Lopes (INPE)

Autonomous Fault Detection On A Low Cost GPS-Aided Attitude Determination System

Tom Van Helleputte (Delft University of Technology)

GPS-Based Reduced Dynamic Orbit Determination Using Accelerometer Data

Oliver Montenbruck (DLR/GSOC)

GPS-Based Precision Baseline Reconstruction for the TanDEM-X SAR-Formation


Session 8 – Planetary & Solar Missions I

Tuesday, Sept. 25, 3:30 PM – 5:10 PM

Shane Ross (Virginia Polytechnic Institute)

Fuel-Optimal Trajectories in a Planet-Moon Environment Using Multiple Gravity Assists

Ruediger Cramm (ESOC)

Gaining Confidence in Navigating Rosetta at Mars Swing-By

Greg Marr (NASA/GSFC)

Mission Design for NASA's Inner Heliospheric Sentinels and ESA's Solar Orbiter Missions

Frank Budnik (ESA)

Rosetta Navigation at its Mars Swing-By

Luciano Iess (Universita’ La Sapienza)

The Determination of Titan's Gravity Field from Doppler Tracking of the Cassini Spacecraft



Wednesday, September 26, Morning Sessions

Session 9 - Guidance & Control II

Main Auditorium

Wednesday, Sept. 26, 8:30 AM – 10:10 AM

Jun'ichiro Kawaguchi (JAXA)

Attitude Control Flight Experience: Coping with Solar Radiation and Ion Engines Leak Thrust in Hayabusa (MUSES-C)

Jesus Gil Fernandez (GMV Aerospace and Defence)

Autonomous GNC Algorithms for NEO Impactor Missions

Joachim Keil (ESOC)

Contingency Operations During Failure of Inertial Attitude Acquisition Due to Star Tracker Blinding for Three-Axes-Stabilized Interplanetary Spacecraft

Mathias Lauer (ESOC)

Operational Experience with Autonomous Star Trackers on ESA Interplanetary Spacecraft

Joseph Hashmall (a.i. solutions)

Solar Dynamics Observatory High Gain Antenna Handover Planning


Session 10 - Space Environment

Jonas Green Room

Wednesday, Sept. 26, 8:30 AM – 10:10 AM

Kenneth Schatten (a.i. solutions)

Solar Cycle #24 and The Solar Dynamo

Laurent Peret (ATOS ORIGIN/CNES)

Detection of Orbital Debris Collision Risks for the Automated Transfer Vehicle

Trevor Morley (ESA)

Effects on Spacecraft Radiometric Data at Superior Solar Conjunction

Luciano Anselmo (ISTI/CNR)

Evolution of the Debris Cloud Generated by the Fengyun-1C Fragmentation Event


Session 11 - Orbit Control I

Main Auditorium

Wednesday, Sept. 26, 10:30 AM – 11:50 AM

Dirk Kuijper (ESOC)

Analysis of Envisat Orbit Maintenance Strategies to Improve/Increase Envisat ASAR Interferometry Opportunities

David P. McKinley (a.i. solutions)

Long Term Mean Local Time of the Ascending Node Prediction

Sara Scarritt (Washington University in St. Louis)

Proximity Navigation of Highly Constrained Spacecraft


Guidance Algorithms for Non-Drifting Trajectory Generation and Control in RendezVous Missions into Elliptical Orbits


Session 12 – Attitude Determination

Jonas Green Room

Wednesday, Sept. 26, 10:30 AM – 11:50 AM

Dan O’Shaughnessy (JHU/APL)

Attitude Sensor and Gyro Calibration for Messenger

Mark E. Pittelkau (Aerospace Control Systems Engineering and Research)

Autonomous On-Board Calibration of Attitude Sensors and Gyros

Michael E. Lisano (JPL)

Comparing Consider-Covariance Analysis with Sigma-Point Consider Filter and Extended Sequential Filter Formulations

Dan O'Shaughnessy (JHU/APL)

Impacts Of Center Of Mass Shifts On Messenger Spacecraft Operations


Wednesday, September 26, Afternoon Sessions

Session 13 - Constellation & Formation Flying II

Main Auditorium

Wednesday, Sept. 26, 1:30 PM – 3:10 PM

Alain Lamy (CNES)

Four-Formation In-Track Configuration Maintenance Strategy

Stefania Cornara (DEIMOS Space)

Design and Analysis of a Formation Flying System for the Cross-Scale Mission Concept

Yuichi Tsuda (JAXA)

Formation Design Strategy for SCOPE High-Elliptic Formation Flying Mission

Christophe P. Mandy (Massachusetts Institute of Technology)

Implementation of Satellite Formation Flight Algorithms Using SPHERES Aboard the International Space Station

Jordi Fontdecaba i Baig (Observatoire de la Côte d’Azur)

Topology Of Relative Motion For Circular And Eccentric Reference Orbit


Session 14 - Simulation Tools & Methods

Jonas Green Room

Wednesday, Sept. 26, 1:30 PM – 3:10 PM

Neerav Shah (NASA/GSFC)

A Multibody Slosh Analysis for the Lunar Reconnaissance Orbiter

Maria Cecília Zanardi (UNESP – São Paulo State University)

Analytical Approach Validation For The Spin-Stabilized Satellite Attitude

Takashi Hiramatsu (University of Florida)

Game Theoretic Approach to Post-Docked Satellite Control

Martin Lara (Real Observatorio De La Armada)

Hill Problem Analytical Theory to the Order Four: Application to Science Orbits Around Planetary Satellites

Paul J. Cefola (Massachusetts Institute of Technology)

Semianalytical Propagation of Satellite Orbits About An Arbitrary Central Body


Session 15 – Guidance & Control III

Main Auditorium

Wednesday, Sept. 26, 3:30 PM – 5:10 PM

Kuo-Chia (Alice) Liu (NASA/GSFC)

Jitter Test Program and On-Orbit Mitigation Strategies for Solar Dynamic Observatory

Kristin L. Bourkland (NASA/GSFC)

A Jitter-Mitigating High Gain Antenna Pointing Algorithm for the Solar Dynamics Observatory

Takanori Iwata (JAXA)

Modeling and Flight Data Analysis of Spacecraft Dynamics with a Large Solar Array Paddle

Nazareth Bedrossian (The Charles Stark Draper Laboratory)

Zero Propellant Maneuver Flight Results For 180 Degree ISS Rotation

Georges Aoude (Massachusetts Institute of Technology)

Two-Stage Path Planning Approach for Designing Multiple Spacecraft Reconfiguration Maneuvers



Session 16 - Mission Analysis & Design

Jonas Green Room

Wednesday, Sept. 26, 3:30 PM – 5:10 PM

Detlef Sieg (EDS Operations Services GmbH)

Analysis Method for Non-Nominal First Acquisition

Rainer Bauske (TERMA/ESOC)

A Contingency in the Rosetta Reaction Control System: Alternative Cruise Trajectory Strategies to Cope with Degraded Delta-V Resources

Juan L. Cano (DEIMOS Space)

Mission Analysis for the Don Quijote Phase A Study

Manuel Carranza (GMV/ESA/ESOC)

Optimisation of the Future Routine Orbit for Mars Express



Thursday, September 27, Morning Sessions

Session 17 – Orbit Methods

Thursday, Sept. 27, 8:30 AM – 10:10 AM

Douglas T. Ward (a.i. solutions)

Tracking And Data Relay Satellite (TDRS) Orbit Estimation Using An Extended Kalman Filter

Andy Dykes (a.i. solutions)

Contingency Support Simulation for the Tracking and Data Relay Satellite System (TDRSS)

Siegmar Pallaschke (ESA)

Cluster: Mission Overview and End-of-Life Analysis

Nikolai M. Ivanov (Mission Control Center)

Coronas-F Orbit Monitoring And Re-Entry Prediction

Rodrigo Haya Ramos (DEIMOS Space)

Flight Mechanics of the Entry, Descent and Landing of the Exomars Mission


Session 18 - Orbit Control II

Thursday, Sept. 27, 10:30 AM – 11:50 AM

Nicolas Faber (SES Astra/University of Strasbourg)

A General Approach To The Geostationary Transfer Orbit Mission Recovery

Antonio Pérez-Cambriles (GMV Aerospace and Defence)

GALILEO Station Keeping Strategy

Rivers Lamb (NASA/GSFC)

Stationkeeping for the Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO)

Klaus Merz (ESOC)

The METOP-A Orbit Acquisition Strategy and its LEOP


Thursday, September 27, Afternoon Sessions

Session 19 – Lunar Missions

Thursday, Sept. 27, 1:30 PM – 3:10 PM

David Folta (NASA/GSFC)

Establishing a Near Term Lunar Farside Gravity Model Via Inexpensive Add-on Navigation Payload

Yusuke Shibasaki (University of Tokyo)

Optimization of Return Trajectories for Orbital Transfer Vehicle Between Earth and Moon

Yasuhiro Kawakatsu (JAXA)

SELENE Translunar Trajectory Reconfiguration Plan Provided for the Case of Main Engine Anomaly

Ralf Rigger (GMV/EDS/ESOC)

Smart-1 Moon Impact Operations

Steve Cooley (NASA/GSFC)

Trajectory Design and Orbit Determination for the Lunar CRater Observation and Sensing Satellite (LCROSS)


Session 20 - Libration Point Missions

Thursday, Sept. 27, 3:30 PM – 5:10 PM

Masaki Nakamiya (Graduate University for Advanced Studies)

Analysis of Capture Trajectories to the Vicinity of Libration Points

Michihiro Matsumoto (JAXA)

Deep Space Transportation System Using the Sun-Earth L2 Point

Matthew S. Bitzer (Virginia Polytechnic Institute)

Optimal Electrodynamic Tether Phasing Maneuvers

Xiyun Hou (Nanjing University)

Transfer to the Collinear Libration Point L3 in the Sun-Earth+Moon System

Patrick Morinelli (HTSI)

Orbit Determination and Navigation of the Time History of Events and Macroscale Interactions During Substorms (THEMIS)

Symposium Dinner (7:00 PM  – 9:00 PM)

Phillips Restaurant - located at 12 Dock Street, Annapolis Harbor


Friday, September 28, Morning Sessions

Session 21 – Planetary & Solar Missions II

Friday, Sept. 28, 8:30 AM – 10:10 AM

Karlheinz Spindler (Fachhochschule Wiesbaden)

Estimation of Cometary Rotation Parameters Based on Camera Images

Daniel J. Scheeres (University of Michigan)

Orbit Mechanics About Small Asteroids

David W. Dunham (JHU/APL)

STEREO Mission Design

Jose J. Guzman (JHU/APL)

STEREO Mission Design Implementation

Michael Mesarch (NASA/GSFC)

Orbit Determination and Navigation of the Solar Terrestrial Relations Observatory (STEREO)


Session 22 - Constellation & Formation Flying III

Friday, Sept. 28, 10:30 AM – 11:50 AM

Hui-Ling (Vicky) Lu (Optimal Synthesis Inc.)

Control of Formation-Flying Multi-Element Space Interferometers with Direct Interferometer-Output Feedback

Matthew Jeffrey (Massachusetts Institute of Technology)

Multi-Objective Online Initialization of Spacecraft Formations

Jason W. Mitchell (Emergent Space Technologies)

Expanding Hardware-in-the-Loop Formation Navigation and Control with Radio Frequency Crosslink Ranging

Jun'ichiro Kawaguchi (JAXA)

Time-Varying Expression of the Formation Flying along Circular Trajectories


Friday, September 28, Afternoon Session

Session 23 - Low-Thrust Orbit Control

Friday, Sept. 28, 1:30 PM – 2:30 PM

Mark Poole (Boeing Satellite Development Center)

Boeing Low-Thrust Geosynchronous Transfer Mission Experience

Nathan Harl (University of Missouri-Rolla)

Low-Thrust Control of a Lunar Mapping Orbit

Sandro da Silva Fernandes (Instituto Tecnológico de Aeronáutica)

Optimal Low-Thrust Limited-Power Transfers Between Arbitrary Elliptic Coplanar Orbits


Symposium Closing (2:30 PM)


Home | Imprint